İlahi İndir, Bedava Dini Programlar ve Bayram Mesajları

Hac başvurularında izdiham

Gaziantep’te kutsal topraklara gitmek için kayıt yenilemek ve ön kayıt yaptırmak isteyen hacı adayları İl Müftülüğünde izdihama neden oldu.

Geçen yıl başvuran ancak hacca gidemeyen adaylar ile bu yıl ilk kez hacca gidecek adaylar, hac başvurularının ilk gününde erken saatlerden itibaren Gaziantep İl Müftülüğünde kuyruk oluşturmaya başladı.

İl Müftülüğü binasında iki grup halinde bekleyen ve bir an önce kayıtlarını yenilemek ve yeni kayıt yaptırmak isteyen adaylar, zaman zaman izdihama neden oldu. Adaylar sıra nedeniyle de sık sık tartıştı.

Çok yaşlı ve hasta olan adaylar ise görevliler tarafından verilen sandalyelerde oturarak sıralarının gelmesini bekledi. Gaziantep İl Müftüsü İsmail Canbolat, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 2008 yılı hac müracaatlarının bugün başladığını, geçen yıl hacca gitmek isteyen ancak gidemeyip yedekte bekleyenlerin yanı sıra, bu yıl ilk kez kutsal topraklara gidecek hacı adaylarının da kayıtlarını aldıklarını söyledi.

Bugün başvuruların ilk günü olması nedeniyle beklemedikleri bir kalabalıkla karşılaştıklarını, vatandaşların ”sanki bugün kayıtlar sona erecekmiş gibi” kayıtlarını ilk günden yaptırmak için İl Müftülüğüne geldiğini ifade eden Canbolat, şöyle konuştu:

”Kayıtlarımız 12-27 mart arasında kabul edilecek. Kayıtları sadece İl Müftülüğünde değil Şahinbey ve Şehitkamil müftülüklerimizden de alıyoruz. Vatandaşlarımızın tedirgin olmasına, izdihama gerek yok. 27 Marta kadar kayıtlar devam edecek. Gözlemlediğimiz kadarıyla bu yıl geçen yıllara oranla daha fazla başvuru var. Kesin kontenjan belli değil ama geçen yıl 2 bin 600 kişiyi kutsal topraklara götürdük. Bu yıl da buna yakın kontenjanımız olur. Bunun altına düşmez ancak artabilir.”

AA

Pts, Haziran 11 2018 » Dini Haberler

Yorum yap. Düşüncelerini paylaş.