İlahi İndir, Bedava Dini Programlar ve Bayram Mesajları

İslam sanatı Sabancı Müzesi’nde

Fransızların dünyaca ünlü Louvre Müzesi’nin İslam sanatı eserlerini İstanbul’a getirten Sakıp Sabancı Müzesi ziyaretçi akınına uğradı. Üç haftadır açık olan sergiyi 7 bin kişi ziyaret etti. Sergide, bugüne kadar Louvre Müzesi’nin dışında sergilenmeyen Osmanlı, Safevi ve Baburi imparatorluklarının en görkemli sanat eserleri yer alıyor.

ÜÇ MEDENİYET BİRARADA

Türk Telekom’un katkılarıyla gerçekleştirilen ve 218 nadide eserden oluşan sergi “Louvre Koleksiyonlarından Başyapıtlarla İslam Sanatının Üç Başkenti: İstanbul, İsfahan, Delhi” başlığıyla 25 Mayıs’a kadar ziyarete açık tutulacak. Sakıp Sabancı Müzesi Müdürü Nazan Ölçer, sergiyi düzenlemekteki amaçlarının üç medeniyetin eserlerini bir arada İstanbul’da sergilemek olduğunu söyledi. Ölçer, “Sergide, bugüne kadar Louvre Müzesi’nin dışında sergilenmeyen, Osmanlı, Safevi ve Baburi imparatorluklarının en görkemli sanat eserleri büyük ilgi gördü” diye konuştu.

SANATTA ORTAK VURGU

Osmanlı, Safevi ve Baburi imparatorluklarının zengin ve görkemli çağlarını gözler önüne seren bu olağanüstü sergi, aynı dönemde ve coğrafyada hüküm süren 3 imparatorluğun sanatını geniş bir ilişkiler ve etkileşimler yelpazesinde ele alıyor. Louvre Müzesi’nin İslam Eserleri Koleksiyonu’ndan Osmanlı, İran-Safevi ve Hint-Baburi sanatının örneklerini içeren sergi, Paris Uygulamalı El Sanatları Müzesi’nin yanısıra, Fransa Büyükelçiliği ve İstanbul Fransız Kültür Merkezi’nin işbirliğiyle hayata geçirildi.

 Yeni Şafak

Pts, Aralık 11 2017 » Dini Haberler

Yorum yap. Düşüncelerini paylaş.