İlahi İndir, Bedava Dini Programlar ve Bayram Mesajları

Mevlit Kandili

Mevlit Kandili ya da Veladet Kandili (Arapça: لیلة مواليد, Mavlid (مولد), Mavlid al-Nabi (مولد النبي), İslam dininin peygamberi olan son peygamber Hz Muhammed‘in (s.a.v.) doğum gecesi aynı zamanda Hicrî Rebiul-Evvel ayının onikinci gecesidir. Klasik dönemde Asrı-Saadet veDört Halife Devri. kandiller yer almadığı için geçmişi pek eskiye dayanmamaktadır.

Mevlid, “doğum zamanı” demektir.İslam’da Mevlid gecesi, Rebiul-evvel ayının 11. ve 12. günleri arasındaki gecedir. Hz Muhammed’in (s.a.v.) doğum günü farklı mezheplerden birçok Müslüman tarafından kutlanır. Şiiler 17. günü Mevlid günü ve 17’ye dönen geceyi de Mevlid Gecesi olarak adlandırırlar. Bu iki tarih arasındaki haftayı da Vahdet Haftası ilan etmişlerdir.

Kandil Geceleri İslam’ın ilk zamanlarında var olan bir adet olmayıp, hicrî 3. asırdan itibaren mistik çevrelerde kutlanmaya başlanmıştır.Türkiye‘de Osmanlı Devleti padişahı II Selim’den itibaren bu kutlama gün ve gecelerinde, minarelerde  kandil yakılmasıyla birlikte kandil adını almıştır.

Cts, Mart 15 2008 » Kandiller

Yorum yap. Düşüncelerini paylaş.