İlahi İndir, Bedava Dini Programlar ve Bayram Mesajları

Mezarlıktan çıkan esrarengiz su

Aksaray’da Bedir Muhtar Kabristanlığı içinde kendiliğinden çıkan suyun zemzem olduğuna inanılıyor. Tadıyla zemzemin tadına çok benzeyen suyun yıllardır Ramazan aylarında daha çok çıktığı belirtiliyor.

Aksaray’ın Bedir Muhtar Mahallesi’nde bulunan Bedir Muhtar Kabristanlığı içindeki bir su kaynağı tadı ve lezzeti bakımından zemzeme çok benzetilirken, bölgede oturan vatandaşlar kaynakla ilgi çeşitli hikayeler anlatıyor. Yıllardır Bedir Muhtar Mahallesi’nde oturduğunu ifade eden Şambaz Hanlı, “Bu kaynağın ne zamandan bu yana burada olduğunu bilmiyoruz. Ancak bize Bedir Baba, Bedir Şah döneminden bu güne kaynadığı söylenir. Bizim duyduğumuza göre Bedir Baba hacca gitmiş. Burada kalanlar ve Bedir Şah, Bedir Baba orada zemzem içiyor zemzemle abdest alıyor biz burada susuz kalıyoruz demişler. Bunun üzerine Bedir Şah’ın rüyasına giren Bedir Baba bir dua okuduktan sonra rüyada Bedir Şah’a yarın sen de bu duayı oku der. Sabah uyandığında rüyasında gördüklerini yapan Bedir Şah tepeden aşağıya inerken arkasından bir su aktığını fark eder. İnanışa göre, Bedir Şah suya baktığı an suyun akışı durmuş ve o gün bu gün su kaynamaya devam etmiş” dedi.
SUYUN ÇOĞALMASI İÇİN KAYNAK KAZILINCA SU KAYBOLDU

Kaynayan suyun yağmur ve karla çoğalıp yada azalmadığını belirten Şambaz Hanlı, “Bu su yağmur yada kar yağışıyla azalıp eksilmez. Hep aynı hızla kaynıyor. Sadece Ramazan ayında suyun kaynaması biraz daha hızlanıyor. Çünkü Ramazan ayında bu sudan almak için gelen daha çok kişi oluyor. Bir zamanlar bu suyun çoğalması için kaynağı kazıldı. Ancak bir süre kazı yapıldıktan sonra su kayboldu. Tekrar kazılan yer kapatıldıktan iki gün sonra su tekrar kaynamaya başladı” şeklinde konuştu.

Bedir Muhtar Camii imamı Selami Ertem de, “Ben iki yıldır burada görev yapıyorum. Burada kesinlikle manevi yönden bir şeylerin olduğu kesin. Neden derseniz suyun kaynak noktasında bir tek yeşillik yok. Su zemzeme benzetiliyor. Tadı da zemzem suyunu andırıyor. Her yıl yüzlerce kişi buraya gelip sudan içerler yada kaplara doldurup evlerine götürürler. Şehir dışından da zaman zaman burayı görmeye gelenler oluyor” diye konuştu.

İHA

Paz, Eylül 28 2008 » Dini Haberler

Yorum yap. Düşüncelerini paylaş.