İlahi İndir, Bedava Dini Programlar ve Bayram Mesajları

Sahur ve Iftarin Fazileti

Peygamberimiz buyuruyor ki:
“Bir oruçluya iftar veren kimseye, o oruçlunun sevabi kadar sevap verilir. Ancak o oruçlunun sevabindan da bir sey eksilmez.”

Oruç ibadetini tamamlayip iftar vaktine yetisen kimse, bundan büyük bir mutluluk ve sevinç duyar. O, tuttugu orucun mükâfatini almak üzere, kiyamet gününde Allah’in huzuruna vardigi zaman en büyük sevinci tadacaktir.


Peygamberimiz söyle buyuruyor: “Oruçlunun iki sevinci vardir: Biri iftar ettigi vakit, digeri de Allah’a kavustugu zamandir.”

Iftar vakti yapilan dualar kabul edilir. Peygamberimiz (s.a.s.) bu konuda söyle buyurmustur: “Üç kimsenin duasi geri çevrilmez, kabul edilir:

1- Oruçlunun iftar vaktindeki duasi,
2- Adaletli hükümdarin duasi,
3- Mazlumun duasi.”
Iftar Sonrasında Dua
Allahümme, yâ vâsial magfireti! Igfirli, veli vâlideyye ve lil mü minine yevme yekûmül hisab birahmetike yâ erhamer râhimin.
Manasi:Ey bagislamasi bol olan Allâh im. Beni, anami-babami ve bütün iman edenleri kiyamet günü, hesap gününde magfiret buyur.(günahlarimizi bagisla).
Iftar sofrasinda oturmus, iftar saatini beklerken, devamli bu duayi okuruz. En az üç kere, ençogu ise yüz kere tesbihleyip çekebiliriz.
Bu duanin manasindan da anlasildigi gibi bu duayi okumak çok faydalidir. Bu dua istigfardir.
Kisi su gelen duâyi da çok okumalidir. Ma nasini da aklina almalidir. Yüce Rabbimizin her seyi kusatan o genis rahmet ve merhametinin sebep ve vesile kilarak istemesini bilmek, kisiyi yüce mertebelere ermeyi nasip eder.
Allahümme inni es elüke birahmetikelleti vesiat külle sey in entagfira li
Manasi: Allah im! Her seyi kusatan her seyi içine alan o genis rahmetinle beni bagislamani diliyor ve benim günahlarimi, hata ve kusurlarimi affetmeni istiyorum. Bir de iftar edince orucumuzu açinca Allah a sükür duasi ederiz. O dua sudur. IFTAR EDILINCE DUA Allahümme leke sumtü ve bike amentü ve aleyke tevekkeltü e alâ rizkike eftartü. Ve savmel gadi min sehr-i Ramazane neveytü fagfirli mâ kaddemtü ve mâ ahhartü.
Manasi: Allah im, senin rizan için oruç tuttum, sana inandim, sana güvendim, senin rizkinla orucumu açiyorum. Ramazân-i Serifin yarinki günü orucuna da niyyet ettim. benim geçmis ve gelecek günahlarimi yarliga (bagisla) demektir. Allâh, cümlemizin tuttugu oruç ibadetlerimizi kabul buyursun. Âmin!… Cenâb-i Hak, oruç ibadetiyle nefisleri terbiye olan kullarindan eylesin! TÜRKÇE DUA Yâ Rab! Ancak sana kulluk ederiz. Yâ Rab! Bütün Ibâdetlerimizde ancak senden yardim isteriz. Bütün hayirli islerimizde senin lütfunu bekleriz. Lûtfeyle, bize yardimini esirgeme Yâ Rabbi! Mübarek Ramazanda magfiretine eren, kullarinin içine bizleri de girmek nasib eyle Yâ Rabbi!

Pts, Aralık 25 2017 » ramazan

Yorum yap. Düşüncelerini paylaş.