İlahi İndir, Bedava Dini Programlar ve Bayram Mesajları

Tarihi caminin minaresi tehlikede

Anadolu’nun en eski camilerinden biri olan Sivas Ulu Cami’nin eğikliğiyle dikkat çeken minaresi uydudan izlenmeye başladı.

Sivas Vakıflar Bölge Müdürlüğü, eğik minarenin hareketliliğini camiye yerleştirilen uydu izleme cihazıyla 1 yıl boyunca uydudan takip edecek.

Alemden kaideye göre 116 santimetre eğik olan ve birkaç defa yıldırım isabet etmesi nedeniyle kıymetli süslemelerin bulunduğu gövdesi boydan boya yıpranan caminin minaresinin, yapılan ölçümler sonucu son 6 yıl içerisinde 12 santimetre daha eğildiği tespit edildi. Hareketliliğin tespiti için geçtiğimiz günlerde Ulu Cami’ye uydu izleme cihazı yerleştirildi. Yaklaşık 1 yıl boyunca takibe alınacak minarenin, hareketliliğinin nedenleri, hangi yöne eğildiği uydu izleme cihazından çıkan raporlara göre belirlenecek.

Yapılacak takipte eğilikliğin yanı sıra camide oluşan rutubet, sıcaklık, nem ve toprak hareketliliği de araştırılacak.

Camide dış etkenlerin belirlenmesinin ardından çıkan rapora göre Orta Doğu Teknik Üniversitesinin danışmanlığına başvurulacak.

Uydudan izlenen sonuçlara göre Ulu Cami ve eğik minaresinin onarıma alınarak, çevre düzenlemesi çalışması yapılacak.

Bu arada yetkililer, camide 6 yıl içerisinde yapılan 2 ayrı ölçümde minarede 12 santimetre daha eğiliklik tespit edildiğini, ancak hassas ölçüm yapılamadığı için bu eğilikliğin ne kadar doğru olduğunun uydudan çıkacak sonuçlara göre netlik kazanacağını ifade ettiler.

Yetkililer, minarenin yıkılması gibi bir durumun da söz konusu olmadığına dikkati çektiler.

SİVAS ULU CAMİ’NİN TARİHİ

Sultan Alaaddin tarafından vakfedilen cami, Danişmentli mimarisi. Bina kesme taştan, minaresi tuğladan yapılmış. Bina normal olarak 3-4 metre çukurda ve 58×35 metre ebatlarında. Minarenin kapısı cami içine açılmakta.

Minarenin kaidesinde ve gövdesinde boydan boya hasar (yıldırım çarpması) mevcut. Caminin tavanı ahşap kirişlemeye benzetilen betonarme döşeme ile kaplı. Üzerinde çatı ve bakır kaplama bulunan İç Anadolu’nun en büyük camilerinden Ulu Cami’nin minaresi kendi eksenine göre 25 derece eğik durumda.

AA

Per, Şubat 15 2018 » Dini Haberler

Yorum yap. Düşüncelerini paylaş.