İlahi İndir, Bedava Dini Programlar ve Bayram Mesajları

Dünya’nın En Büyük Camisi

Pakistan’ın Başkenti İslamabad’da bulunan Şah Faysal Camisi dünyanın en büyük camisi olarak rekorlar kitabına girdi. Rekorlar kitabına giren dünyanın en büyük ve en değişik camisinin mimarı bir Türkiyeli.
Pakistan�ın İslamabat şehrindeki, dünyanın yüz ölçüm olarak en büyük camisi olarak kabul edilen cami. Şah Faysal Camisi yapımına 1976’da başlanıp, 1986’da ibadete açıldı. Kocatepe Camisi’nin de mimarlarından olan Mimar Vedat Dalokay tarafından dizayn edilen ve mimari yapısı, dizaynı ve görünümü ile bildiğimiz camilerden çok daha farklı bir yapıya sahip olan bu caminin  ‘en büyük’ özelliği ise Guiness Rekorlar kitabına girmiş olması.

Vedat Dalokay’ın tasarımı 17 ülkeden 43 tasarım arasından seçildi. Bünyesinde Uluslararası İslam Üniversitesi’ni de barındırır. Caminin yapımını Suudi Arabistan hükümeti finanse etti.

Kocatepe Camisi yuvarlak hatları ve kubbeleriyle tamamen 16. yüzyıl Osmanlı mimarisini yansıtır. Faysal Camisi ise aşırı köşeli hatları ve sadeliği ile daha modern bir tasarımdır.

700 BİN KİŞİLİK KAPASİTE

Şah Faysal Camisi Guinness Rekorlar kitabına girebilmiş Dünya�nın en büyük camisidir. Yapımı 10 yılda tamamlanan caminin alanı 5 bin metrekare, 700 bin kişinin ibadet edebileceği alan var.

Geleneksel camilerin aksine görünümü çok farklı. Arap çadırları şeklinde, çok geniş ibadet yeri var ve 4 minareye sahip.
Caminin iç bölgesindeki duvarlarda Pakistan’ın ünlü sanatçısı Gül Jee’ye ait mozaik

Cum, Temmuz 8 2011 » Dini Mevzular

Yorum yap. Düşüncelerini paylaş.